W naszym Ośrodku wykonujemy zabiegi z zakresu:

Fizykoterapii:

  • Jonoforeza
  • Galwanizacja
  • Tens
  • Pole Magnetyczne
  • Bioptron
  • Sollux
  • Laser
  • Ultradźwięki

Masażu:

  • Masaż kręgosłupa
  • Masaż twarzy
  • Masaż wybranej partii ciała

Kinezyterapii:

Ich celem jest przede wszystkim przywrócenie odpowiedniej sprawności fizycznej utraconej na skutek różnych chorób. Kinezyterapia, czyli inaczej leczenie ruchem znajduje zastosowanie:

  • W chorobach onkologicznych
  • Po urazach ortopedycznych
  • W chorobach oraz po incydentach neurologicznych takich jak: udar mózgu, stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne
  • W chorobach pulmonologicznych
  • W schorzeniach kardiologicznych oraz wielu innych

W zależności od informacji uzyskanych podczas wywiadu fizjoterapeuta każdorazowo dobiera ćwiczenia indywidualnie. Należy także pamiętać, że organizm ludzki jest stworzony tak, iż funkcjonuje lepiej będąc w ruch oraz że ….

Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu.

(W. Oczko)

NEUROPEDIX

Jedna z najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych metod profilaktyczno- leczniczych dostępna jest również w naszym Ośrodku. Diagnostyka i indywidualny dobór Ortez Neuropedix™ wykonywanych w trakcie pierwszej wizyty. O szczegóły zapytaj fizjoterapeutę, dzwoniąc pod numery Ośrodka

OPIS ORTEZ

Stopa to cudowny i wspaniały organ. Składa się z 28 kości, 31 stawów, niezliczonej liczby więzadeł, ścięgien, mięśni. Wszystkie wymienione elementy funkcjonują pod nadzorem układu nerwowego. Pracują wspólnie i pozwalają nam w codziennym życiu biegać, skakać, skręcać, odwracać się, utrzymywać równowagę ciała i dwunożny chód. Większość z nas wie o wiele więcej o ręce niż o stopie, mimo że anatomiczne używamy codziennie obu części.

Stopa jest mała i niepozorna, natomiast funkcje jakie wykonuje w trakcie całego naszego życia są bardzo różnorodne, wymagające, związane z olbrzymimi obciążeniami i odpowiedzialnością: bieg maratoński, taniec primabaleriny na puentach.

Średnio wykonujemy około 4000 kroków dziennie; 1,5 miliona kroków w ciągu roku, a wielu z nas robi ich więcej. Oczekujemy bardzo wiele od naszych stóp, dlatego też często spotykamy się ze stwierdzeniem tytułowym że stopa to lustro zdrowia i stany fizycznego naszego ciała. Stopa determinuje stan pozostałych części organizmu człowieka.

Stopa stanowi mistrzowskie osiągnięcie ewolucji i kompromis pomiędzy strukturą a funkcją, jako jedyni chodzimy na dwóch kończynach.

Stopa niesie elegancję ruchu i jednocześnie olbrzymią wytrzymałość na obciążenia. Aktualnie, jako gatunek, stworzyliśmy w ostatnich 200 latach świat zasadniczo inny od tego, w którym nasza stopa kształtowała się przez miliony lat.

Taką drastyczną zmianą, choć z powodu powszechności trudną do uświadomienia sobie, jest wszechobecne utwardzenie i spłaszczenie podłóż, na których codziennie funkcjonujemy: domy, ulice, miejsca pracy, szkoły, boiska, buty, od pierwszego kroku dziecka do ostatniego kroku seniora.

W codziennym życiu stopa przypomina o sobie milionom pacjentów walczących z bólem i ograniczeniem podstawowej funkcji życiowej jaką jest ruch, chód, samodzielność, sprawność fizyczna.

Dolegliwości bólowe i ograniczenia funkcji stopy stają się powszechną dolegliwością spotykaną w każdym wieku, manifestującą się w różnorakich formach i objawach.

Kiedy pojawia się dysfunkcja stopy z deformacjami czy bólem, każdy krok staje się problemem życiowym. Ogranicza to naszą zdolność do pracy, wykonywania codziennych czynności: chód, zakupy, prace domowe. Spacer, sport, wszystkie formy ruchu, które dotychczas były źródłem przyjemności i radości stają się niemożliwe i dokuczliwe, sprawiają ból i powodują permanentny dyskomfort, obniżają jakość życia.

Kto może zdiagnozować i pomóc nam w rozwiązaniu problemów, kto może zdiagnozować mechanizmy które spowodowały ból, kto może zastosować rozwiązania przyczyn a nie tylko leczenia skutków?

PODOLOGIA, CIEKAWOSTKA CZY ODPOWIEDŹ NA ZAPOTRZEBOWANIE CYWILIZACYJNE

Podologia to nowa specjalność zajmująca się szeroko rozumianą opieką związaną z problemami spowodowanymi dysfunkcją naszych stóp. Badanie podologiczne wykonane przez certyfikowanego specjalistę podologa daje możliwości wielorakich działań pielęgnacyjnych, korekcyjnych, profilaktycznych i edukacyjnych.

Jednym z ważnych elementów działania podologa jest zaopatrzenie ortotyczne stóp.

Posługując się diagnostycznymi testami statycznymi i dynamicznymi, badaniem podoskopowym, rozkładem obciążeń stopy. Kolejnym ważnym elementem oceny są lokalizacje i stopnie nasilenia zmian troficznych na podeszwowej części skóry stopy, zmiany kształtu stopy, poszczególnych palców. Podolog w dalszej kolejności dokonuje oceny funkcjonalnej poszczególnych części stopy, przodostopia, śródstopia, tyłostopia. W dalszej kolejności ocenia osie kończyn dolnych, położenie i osie elementów anatomicznych stawu skokowego, kolanowego, biodrowego, odcinka lędźwiowo- krzyżowego.

Kolejnym elementem jest ocena stanu krążenia kończyn dolnych, ewentualne istnienie obrzęków i ich lokalizacja, żylaki.

W wyniku badania podologicznego w pierwszym etapie wykonujemy zabiegi korygująco- pielęgnacyjne skóry, paznokci. Likwidujemy modzele, nagniotki, zgrubienia skóry pięt.

Kolejnym etapem jest utrzymanie sprawności stopy, rozkład równomierny nacisku na podeszwę, korekcja chodu, korekcja postawy ciała, stabilność, wzmocnienie sygnału nerosensorimotorycznego stopy do OUN.

Jedną z najnowocześniejszych i efektywnych metod profilaktyczno? leczniczych jest zaopatrzenie ortotyczne. Ortezy indywidualne, dopasowywane do stopy klienta, są wykonane w trakcie pierwszej wizyty.

Obejmują korekcję neurosensorimotoryczną, muszą być efektywne i dopasowane do stopy i obuwia.

System diagnostyczny NEUROPEDIX™ autorstwa dr Ryszarda Szczepańskiego obejmuje wszystkie elementy: Edukację Podologów/ WSZUiE w Poznaniu specjalizacja Podologów/; Diagnostykę neurosensorimotoryczną  stóp /statyczną i dynamiczną/; Zaopatrzenie ortezami indywidualnymi Neuropedix™.

Dysfunkcje stóp, w których stosowanie ortez jest metodą z wyboru dla klienta:

  • wiotkość stawów, ból stopy, zapalenie rozścięgna szerokiego stopy, ostrogi piętowe
  • zaburzenie osi kości piętowej, przedłużona faza pronacyjna pięty /koślawość/, stopa szpotawa;
  • obniżenie łuku stopy, zapalenie kaletek maziowych Palucha / hallux/, bóle przodostopia, modzele, palce młotkowate, stopa wydrążona, niestabilności pourazowe stawów skokowych / popularne skręcenia kostek, najczęstsze urazy pozostawiające niestabilność stopy/.

Wszystkie wyżej wymienione dysfunkcje stopy są często spotykane i wymagają kwalifikowanej pomocy dyplomowanego podologa. Opieka nad stopą i profilaktyka pielęgnacyjna staje się coraz bardziej potrzebna.

Brak specjalistów w tym zakresie jest obecnie nadrabiany poprzez kształcenie w szkołach wyższych specjalistów z zakresu podologii.

Każdy człowiek powinien być zbadany przez podologa, tak jak korzysta z badania okresowego lekarskiego, stomatologicznej kontroli uzębienia, badaniu słuchu, wzroku.

Wizyta w gabinecie podologicznym winna być w tym samym szeregu, co wymienione wyżej badania z zakresu szeroko rozumianej opieki zdrowotnej nad człowiekiem w każdym wieku.

Ryszard Szczepański Specjalista Medycyny Sportowej, Chirurg, Podolog, Podiatra