Hipertermia loko- regionalna Celsius TCS

Nasz Ośrodek dysponuje także jednym z najnowocześniejszych systemów do hipertermii miejscowej (zwanej także lokoregionalną), jakie są produkowane obecnie w Europie. Spośród innych terapii wyróżnia się bardzo wysoką skutecznością oraz bezpieczeństwem.

Aparat wykorzystuje fale o częstotliwości 13,56 MHz, które docierając do głębiej położonych organów w ciele człowieka powodują miejscowe podniesienie temperatury, co jest bardzo pożądane z punktu widzenia onkologicznego w połączeniu z chemioterapią bądź radioterapią.

Zabiegi mogą być wykonywane w każdym rodzaju nowotworu bez względu na stopień jego zaawansowania. Znajdują także zastosowanie w leczeniu paliatywnym oraz jako metoda wspomagająca uśmierzanie bólu.
Każdy zabieg trwa około 60 minut, w trakcie którego nieprzerwanie opiekę nad pacjentem pełni przeszkolony personel.

Hipertermia całego ciała Heckel HT3000

Hipertermia ogólnoustrojowa polega na podwyższeniu temperatury w całym ciele pacjenta do określonej temperatury (maksymalnie do 42,5°C)
Przefiltrowane promieniowanie A dociera głęboko do tkanki, jednocześnie w niewielkim stopniu wpływając na powierzchnię skóry. Produkowane w ten sposób ciepło jest błyskawicznie rozprowadzane po całym ciele poprzez krwioobieg, bez występującego miejscowo ogrzania lub przegrzania.

Jako terapia onkologiczna jest szczególnie zalecana w nowotworach rozsianych i z przerzutami. Wspomaga działanie chemio i radioterapii, znacznie podnosząc ich skuteczność i może być zastosowana we wszystkich fazach leczenia.

Tak sztucznie wywołany stan gorączkowy stymuluje naturalny układ odpornościowy do walki z komórkami nowotworowymi i przewlekłymi stanami zapalnymi Hipertermia, w powszechnym i pierwotnym rozumieniu definiowana, jako stan podwyższonej temperatury ciała, czyli sygnalizujący niepokojące objawy, ma – pod warunkiem, że jest wywoływana sztucznie pod nadzorem specjalistów – właściwości lecznicze.

Polega na podniesieniu ciepłoty ciała do temperatury ok. 37,5°C – 38,5°C (hipertermia łagodna), ok. 38,5°C – 40,5°C (hipertermia umiarkowana) lub ok. 40,5°C – 42,0°C (hipertermia wysoka).

Hipertermia nie powoduje powikłań, jest bezbolesna, skuteczna i podnosi komfort życia chorego również w innych niż nowotwory chorobach (borelioza, depresja, stany zapalne mięśni, bóle reumatyczne).

Hipertermia powierzchniowa Hydrosun

Hipertermia powierzchniowa to nowoczesna terapia wspomagająca leczenie onkologiczne. Polega na podwyższeniu temperatury w obrębie leczonego obszaru do maksymalnie 42°C. Wskazana jest w leczeniu miejscowym powierzchniowym w tym rozległym nowotworze piersi, nowotworach skóry, czerniaku złośliwym oraz przerzutach nowotworowych do skóry.
Stosowanie hipertermii ma dwukierunkowe działanie. Po pierwsze komórki nowotworowe są bardziej wrażliwe na działanie podwyższonej temperatury niż komórki zdrowe. Śmierć komórki nowotworowej pod wpływem podwyższonej temperatury następuje z powodu wewnątrzkomórkowego uszkodzenia struktur białkowych powodując tym samym zmniejszenie masy guza.
Po drugie stosowanie temperatur w zakresie 39 – 42°C ma działanie aktywujące układ immunologiczny pacjenta, czyli jest pewną formą immunoterapii.
Proces taki jak nigdy wcześniej zwiększa skuteczność radioterapii oraz niweluje jej toksyczność. Dołączenie do radioterapii hipertermii pozwala na zmniejszenie promieniowania do najniższych jak do tej pory dawek przy jednoczesnym wzroście skuteczności terapii.
Hipertermia silnie stymuluje układ immunologiczny organizmu oraz uwrażliwia komórki nowotworowe na działanie chemioterapii i radioterapii przez co zwiększa się skuteczność leczenia. Synergistyczne efekty hipertermii powierzchniowej obserwowane mogą być również w połączeniu z chemioterapią. Przede wszystkim hipertermia powierzchniowa zwiększa perfuzje i utlenowanie guza, przez co hamuje naprawę uszkodzonego DNA komórki nowotworowej.