W ramach usługi medycznej realizowane są:

  • badanie jelita grubego w znieczuleniu ogólnym
  • pobieranie wycinków
  • usuwanie polipów

PRZYGOTOWANIE DO KOLONOSKOPII

Co to jest kolonoskopia?
Kolonoskopia pozwala za pomocą giętkiego urządzenia zaopatrzonego w światłowód zbadać jelito grube. Wykonuje się to badanie w przypadku krwawienia z jelita grubego, zmian rytmu wypróżnień, biegunek, zaparć, bólów brzucha lub nieprawidłowości stwierdzonych w innych badaniach diagnostycznych. Wykonujący badanie lekarz może obejrzeć i zbadać całe jelito grube. W trakcie badania istnieje możliwość pobrania wycinków z podejrzanego miejsca.

Czy badanie jest bolesne?
Badanie to wykonuje się u pacjentów ambulatoryjnych. Przed badaniem podaje się środki farmakologiczne, powodujące brak dolegliwości bólowych w trakcie kolonoskopii.

Jak przygotować się do badania ?
W celu najlepszego przygotowania jelita grubego do badania przed badaniem przyjmuje się środki przeczyszczające, aby spowodować opróżnienie jelita.

Dzień badania
Jeśli badanie (kolonoskopia) jest w godzinach porannych w dniu badania proszę nic nie jeść i nie pić.
Dzień przed badaniem należy przejść na dietę półpłynną – przyjmować pokarmy nie barwiące jelit.
2 dni przed badaniem należy pozostać na diecie ubogoresztkowej. Można jeść ryż, makaron, białe pieczywo, gotowane mięso i ryby. Można pić przecedzone soki, bulion, herbatę, kawę, niegazowane napoje. Wskazane jest unikanie mleka i jego przetworów, warzyw, owoców, tłustego mięsa i ryb, sosów i gazowanych napojów.
W przypadku kiedy pacjent przyjmuje leki np. z powodu nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca proszę przyjąć leki we wczesnych godzinach porannych i popić niewielką ilością wody.

Jak wygląda samo badanie i na czym polega?
W czasie badania pacjent leży na boku z podkurczonymi nogami do klatki piersiowej. Przed badaniem podaje się środek usypiający (w celu złagodzenia nieprzyjemnych wrażeń w trakcie badania) mogący spowodować zawroty głowy, sen, niepamięć wsteczną. Giętki endoskop wprowadza się przez odbyt do jelita grubego i w czasie badania wydmuchuje się powietrze, aby lepiej uwidocznić ścianę jelita, co może być powodem nadmiernego oddawania gazów i dyskomfortu. Badanie trwa około 15 – 30 minut i jest przeprowadzane u pacjentów ambulatoryjnych. Czasami e trakcie badania pobierane są małe wycinki, co jest bezbolesne. Wynik badania histopatologicznego otrzymuje się po około 14 dniach. Po wykonaniu badania pacjent przebywa pod obserwacją około 2 godziny i pod opieką osoby drugiej udaje się do domu ( obowiązuje 24 godzinny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych)

Kiedy można jeść i pić po badaniu?
Po wykonaniu badania zalecane jest przyjmowanie pokarmów i picie około 2-3 godziny po kolonoskopii. W przypadku pojawienia się po badaniu silnych dolegliwości bólowych jamy brzusznej, krwawienia lub innych niepokojących Państwa objawów prosimy o kontakt telefoniczny z placówką.

UWAGI:

  1. Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków ( np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody.
  2. Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania oraz poinformować o cukrzycy rejestrację naszego ośrodka.
  3. Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi (np. acenocumarol, sintrom, lub aspityna, acard, acesan, i inne) powinny przerwać ich stosowanie na 7 dni przed badaniem, należy to jednak wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym. Konieczna może być zamiana leków tych leków na heparynę niskocząsteczkową ( np. Fraxiparyna, Clexane). Informacja o kontynuacji leczenia przeciwkrzepliwego po zabiegu będzie zawarta w karcie informacyjnej leczenia szpitalnego.
  4. Kobiety ciężarne i matki karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.
  5. Prosimy o przyniesienie i przekazanie lekarzowi przed badaniem posiadanej dokumentacji medycznej np. Kart wypisowych z leczenia szpitalnego, opisów poprzednio wykonanych badań endoskopowych, EKG, echokardiografia oraz aktualnych wyników badań laboratoryjnych takich jak: morfologia, elektrolity, układ krzepnięcia, grupa krwi. Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis. Wskazane jest zabranie ze sobą tych leków.
  6. Po badaniu wykonanym w znieczuleniu pacjent przebywa w Sali obserwacyjnej przez około 2 godziny, po tym czasie pod opieką osoby towarzyszącej może udać się do domu. Obowiązuje 24 – godzinny bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów i maszyn mechanicznych oraz picia alkoholu. W bardzo rzadkich przypadkach może zaistnieć konieczność dłuższej obserwacji w oddziale szpitalnym. Prosimy uwzględnić to w swoich planach.